Mis aitab põlvevalu vastu?

Mis aitab põlvevalu vastu? Anname sulle nõu, kuidas sellega toime tulla ja mida sa saad ise kodus põlvevalu leevendamiseks ära teha.

Tutvu meie nõuannetega.

NB! Loomulikult soovitame vajadusel konsulteerida arstiga.

Miks põlv valutab?

Põlvevalu võib tabada meid kõiki, olenemata vanusest. Küll aga võib see muutuda tõsisemaks ja krooniliseks vanemas eas. Aastate jooksul hakkavad liigesed kuluma ja see võib põhjustada erinevaid liigesevaevuseid.

Põlv valutab vanemas eas, kui selle põhjuseks on liigesekulumus ehk osteoartroos. Selline kulumine on täiesti loomulik ja paratamatu elu osa, mida on võimalik küll leevendada, aga mitte täielikult vältida.

Põlvesidemeid võib ka kahjustada sporti tehes, mõne trauma tagajärjel, milleks võib olla kukkumine, põrutus või midagi muud.

Noori kimbutav põlvevalu ongi tavaliselt seotud ülekoormusega sportimisel, kuid enamasti on tegemist mõne päevaga mööduva vaevusega.

Suuremate vigastuste ja vaevuste korral tuleb pöörduda arsti poole, et saada õigeaegselt vajalikku ravi.

Põlvevalu leevendamine trauma korral

Kui põlv valutab, siis selle leevendamise viis tuleb valida valu põhjustajast lähtuvalt. Kui sa aga tead, et see on põhjustatud äsja saadud väikesest vigastusest või traumast, siis võid sellega esialgu kodus tegeleda.

Põlvevalu leevendamine kodus on võimalik. Alljärgnevalt tutvustame sulle viise, kuidas käituda trauma või vigastuse korral.

Külmaga valu vastu

Vigastuste korral võib tekkida põlves põletik. Selle puhul aitab külm. Siinkohal on abiks igasugused külmakompressid või -ravi ehk krüoteraapia.

Külmateraapia aitab vähendada tekkinud põletikku, turset kui ka valu. Paljud sportlased on teraapia efektiivsusest lummatud ja kasutavad seda tihti oma vigastustest paranemiseks ning kiiremaks naasmiseks spordiellu.

Kui sind vaevab põlvevalu, siis on võimalik teostada lokaalne krüoteraapia, mida tehaksegi vaid sellele kehapiirkonnale, mis vaevusi tekitab.

Kiireks ja koduseks leevendamiseks tee ise külmakompress, milleks sobib nii spetsiaalne külmakott kui ka jääkuubikud või kasvõi külmutatud juurviljade pakk, mille leiad oma sügavkülmikust.

Kuidas kasutada külmakotti?

  • hoia seda valutava põlve peal vähemalt 20 minutit järjest;
  • tee seda mitme päeva jooksul,mõned korrad päevas.

Lase oma põlvel puhata

Kui sinu põlvevalu põhjuseks on just saadud vigastus, siis tuleb lasta sellel puhata.

Puhkamine on oluline, et vähendada liigset raskust ja survet vigastatud põlveliigesele.

Liigne liikumine võib esimestel päevadel teha sulle karuteene ja vigastada juba traumeeritud liigest veelgi enam.

Proovi vältida üleliigset liikumist ühel kuni kahel traumajärgsel päeval. Väiksemate vigastuste korral peaks valu leevenema või täiesti ära kaduma juba mõne päeva möödudes.

Kasuta põlvesidet

Põlveside aitab vältida vedeliku kogunemist kahjustatud kudedesse ning säilitab põlve loomuliku asendi ja stabiilsuse.

Leia põlveside, mis on kerge ja hingav, et seda oleks mugav kanda. Samuti peab see olema piisavalt pingul, et toetada sinu põlve, aga ka mitte liiga tugev, et segada vereringet.

Hoia oma jalga kõrgemal

Tursete vähendamiseks, hoia oma jalga ülejäänud kehast kõrgemal. Selleks aseta see näiteks padjale ja lama ise samal ajal diivanil või voodis. See on hea viis, kuidas saad ka ise puhata.

Põlvevalu või trauma suurenemisel võta ühendust oma perearstiga või küsi nõu ööpäev läbi töötavalt perearstide infotelefonilt, et saada juhiseid, kuidas edasi käituda ja enda põlvevalu ravida.

Foto: Wolfgang G.

Scroll to Top